BIHOR-grad
Na desetak kilometara sjeverno od Berana, u selu Bioče, na ušću rijeke Lješnice u Lim, nalazi se stjenovito brdo Gradina na čijem se vrhu nalaze ostaci srednjevjekovnog grada Bihora. Lokalitetu je moguće prići sa južne strane, kosim padinama od sela Zaostra, ili blagim kosama preko poličke zaravni. Danas postoji put koji od Zaostra, sa Jadranske magistrale, vodi u podnožje gradine ili u Podgrađe. Na vrhu Gradine (1056 mnm) nalazi se zaravnjeni elipsoidni plato koji se pruža pravcem sjever-jug, u dužini od oko 90 metara sa najvišom širinom od 24 metra. Prateći konfiguraciju terena, obodom je podignut masivni bedem, širine 2,20metra, koji zatvara i štiti unutrašnji prostor grada. Na terenu se jasno vide trase nekadašnjih bedema i ostaci tri pravougaone kule. Najmanja kula, dimenzija 4×4 metra, nalazi se na isturenom krševitom dijelu zaravni, na zapadnoj strani neposredno iznad limske doline. Ovaj položaj dominira okruženjem i direktno nadgleda komunikacije koje su išle dolinom Lima i Lješnice. Od kule ka Zapadu, u dužini od 10 metara podignut je samostojeći zid koji sprečava ulaz u utvrdu linijom pružanja bedema na južnoj strani.
Pozicija Bihora, snimljeno sa zapada iz sela Trubina
Kula je, kao i uostalom i bedmi grada, rađena od kvadratno pritesanog a u većini neobrađenog kamena slaganog u pravilne horizontalne redove spojene krečnim malterom. Zidovi su dosta grubi i nepravilni dok je unutrašnjost kule bila omalterisana. Od kule idu dva bedema koji opasavaju uzan prostor na ovom dijelu zaravni, širine od oko 6. metara, ali se jasno vidi niz prostorija formiran na ovom dijelu. Na polovini rastojanja bedema na istočnoj strani, nalaze se ostaci veće pravougaone kule, na kojoj se vide kasnije intervencije, dimenzija 8 x 8 metara. Spoljašnji zidovi kule i bedema na ovom dijelu, očuvani su do visine 6 metara.
Od središnje kule ka sjeveru, plato brda se širi u gotovo ovalni prostor u čijem je središtu formirana cistijerna sa bunarom. Istočni bedem je dobro očuvan i vidljiv sve do krajnje sjeverne pravougaone i isturene kule, dimenzija 6×4. metra. Kula je izbačena iz luka bedema koji na ovom dijelu opasava plato. Isturena je nad jedinom komunikacijom i prolazom ka ulazu u utvrdu. Bedem je na zapadnoj strani vidljiv do visine od oko 2 metra i dobro je očuvan do mogućeg ulaza koji se nalazi na najširem dijelu utvrđenja na zapadnoj strani. Od ulaza do isturene južne kule bedem je sačuvan samo u temeljnoj osnovi jer je izgrađen na okomitom dijelu litice pa je vjerovatno vremenom skliznuo sa ove kosine.
Dio očuvane zidne mase na dijelu središnje kule
Linija prvobitnog lica bedema i masa naknadno dodatog zida ili kose skarpe
Očuvani zidovi, isturene, sjeverne kvadratne kule
Samostojeći zidovi koji zatvaraju prolaze kroz stijene
na zapadnoj strani ispod utvrđenja
Uz tvrđavu Bihor postojalo je podgrađe koje je i današnji naziv sela čije su kuće rasute ispod utvrđenja. U podgrađu su vidljivi ostaci groblja sa grobovima naznačenim amorfnim grobnim biljegom ili su grobovi flankirani blokovima obrađene sige. Sačuvan je i toponim Crkvina što ukazuje na dugu tradiciju ovog prostora i prije osmanskog osvajanja.