Manifestacija Noć muzeja u Budvi obilježena otvaranjem izložbe “Odlikovanja i oznake crnogorske vojske do 1916. godine” autora mr Marka Janketića, Gorana Bubanje i Violete Folić u Muzeju grada Budve, koja je održana u subotu 18. maja 2019. godine u 20 časova, a nakon otvaranja izložbe je Muzej grada Budve bio otvoren za posjetioce do ponoći.
U ime JU Muzeji i galerije Budve prisutnoj publici se obratio rukovodilac Muzeja gospodin Jovo Đurović.
Prisutnima se obratio autor ove izložbene postavke mr Marko Janketić koji je govorio o ovoj postavci.
Izložbu je otvorila direktorica Polimskog muzeja iz Berana Violeta Folić.
Direktorica Violeta Folić je naglasila da je tema koja je obrađena veoma interesantna, jer odlikovanja i oznake imaju veliko kulturno-istorijsko značenje, ilustruju političke dogadjaje zemalja u kojima su nastala, a posebno prate ratna zbivanja. Umjetnička izrada odlikovanja svjedoči o kulturnom nivou sredine, o njenim usponima i padovima. Ona su simbol borbe, hrabrosti i pobjede i hroničari jednog vremena. Dakle, govore o vremenu, kulturi i ljudima, i kao takve imaju neprocenjivu vrijednost. Takođe je iskoristila priliku da nešto kaže i o vojvodi Miljanu Vukovom Vešoviću, kao značajnoj istorijskoj ličnosti koja je imala veliki broj odlikovanja iz perioda na koji se odnosi izložba. Na kraju je naglasila da ovakve izložbe imaju za cilj da osvježe u ljudima osjećanje bliskosti i jedinstva sa svojim precima, da podstaknu na izučavanje istorije i očuvanje njenog duha kao osobenosti među drugim narodima svijeta.
Prenosimo Vam dio teksta iz kataloga: „Prvi počeci nagrađivanja imaju korijene u najranijoj istoriji ljudskog roda. Nagrade raznih oblika i medalja dodjeljivale su starješine drevnih društvenih zajednica svojim istaknutim članovima kao priznanje i znak zahvalnosti. Evropska srednjovjekovna epoha karakteristična je po dodjeljivanju nagrada. Bogato ukrašeno oružje kao simbol privrženosti i zahvalnosti društva ili vladara dodjeljivano je istaknutim pojedincima. U tom periodu kod orijentalnih naroda u svrhu nagrađivanja koriste se razni vrijedni materijali, krzno, tekstil i tome slično. Nauka koja se bavi naučnom obradom odlikovanja, ogranak je numizmatike i naziva se faleristika. Faleristika je relativno nova naučna disciplina, čija se prva izdanja pojavljuju tek u drugoj polovini XIX vijeka. Prve medalje uradio je Vitore Pizano (1395–1455) kao spomen na važne kulturno-istorijske događaje. Od tada medalja postaje hroničar svih važnih događaja. Vojna moć i ratni pohodi pojedinih zemalja dovode do pojave striktno vojnih odličja, smatra se da je Orden sv. Luja iz 1693. godine prvo vojno odlikovanje. Ubrzo taj primjer slijede i druge evropske zemlje. Tu ustaljenu praksu prekida Francuska buržoaska revolucija krajem XVIII vijeka, koja omogućava da i običan građanin – civil za svoje zasluge prema društvu može biti odlikovan i nagrađen od strane novog poretka. Tako se orden Legije časti, uveden 1802. godine smatra pored ostalog i prvim ordenom za civilne zasluge. Pri pomenu odlikovanja i medalja prva asocijacija je na ratne pobjede, slavu i hrabrost predaka. Odlikovanja zaista jesu simbol borbe, hrabrosti i pobjede. Sa druge strane oni su hroničari jednog vremena, pa se može reći da je u pitanju kompleksna društveno-istorijska pojava kroz koju se pored ostalog može pratiti razvoj crnogorskog društva i države.“
Izvor: JU Muzeji i galerije Budve