Međunarodna saradnjaVijesti

Održan arheološko-omladinski događaj i press konferencija u okviru projekta podržanog kroz IPA II program prekogranične saradnje Crna Gora-Kosovo

   Prethodna dva dana, 05-06. juna, u Polimskom muzeju odvijale su se aktivnosti u sklopu projekta pod nazivom ,,Evociranje i atrakcija kulturnog nasljeđa – hrišćanska antika i tursko kupatilo za kulturni turizam”, odnosno arheološko-omladinski događaj. Tokom prvog dana, održan je čas arheologije u zgradi Polimskog muzeja kao i posjeta spomen-kompleksa na Jasikovcu. Narednog dana, arheološki čas je nastavljen na lokalitetu Tumbarice, zatim je održana i arheološka radionica u zgradi muzeja, a potom i press konferencija Polimskog muzeja i projektnih partnera.

    Projekat je zajednički osmišljen i zajedno ga implementiraju Polimski muzej sa strane Crne Gore i NVO Marimangat sa strane Kosova. Finansiran je od EU sa oko 440 hiljada eura, posredstvom Ministarstva finansija Crne Gore – Direktorat za finansiranje i ugovaranje sredstava pomoći Evropske unije u Crnoj Gori kroz IPA II (2014 – 2020) Program prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo. Ovaj projekat  ima za cilj da doprinese razvoju turizma kroz zajedničku valorizaciju i promociju arheološkog i kulturnog nasljeđa na području Berana i Peći, tačnije povećanju ekonomske konkurentnosti područja integrisanjem materijalnog kulturnog nasljeđa i turističkog potencijala prekogranične oblasti.

    Kroz projekat, sa strane Crne Gore, na lokalitetu Tumbarice izvršena je digitalizacija postojećeg stanja lokaliteta, zatim arheološka istraživanja, gdje je nađen značajan broj pokretnih nalaza, kao i arhitektonski ostaci nekoliko objekata. Uskoro počinju konzervatorski radovi, nakon kojih će se izvršiti digitalizacija lokaliteta za potrebe dokumentacije i turističke promocije. U Peći, nakon izrade konzervatorskog projekta i izrade digitalnog modela turskog kupatila, takođe će se ubrzo započeti primjena konzervatorskih mjera na kupolama turskog kupatila.

 U cilju podizanja svijesti o arheološko-kulturnoj baštini prekogranične oblasti, biće sprovedena dva arheološka kampa za razmjenu mladih, uključujući studente istorije umjetnosti, arheologije, konzervacije i srodnih studija. Kampovi će okupiti mlade studente sa obje strane prekogranične oblasti, uključiće predavanja, radionice i praktičan rad na lokalitetima, uz predavače i moderatore- stručnjake iz ovih oblasti.

    Na konferenciji za novinare govorili su: Violeta Folić, direktorica Polimskog muzeja, Marko Radojević, profesor istorije, Tamara Kenjić, direktorica Centra za kulturu, Ivan Radević, direktor Turističke organizacije Berane, Dragan Bubanja, direktor Gimnazije ,,Panto Mališić”, mr Dušan Medin, profesor Kulturne baštine i kulturnog turizma, Predrag Šćekić, pomoćnik sekretara Sekretarijata za kulturu, mlade i odnose sa NVO, Sreten Lekić, predsjednik NVO ,,Invictus”.

    Na samom početku konferencije, direktorica Polimskog muzeja pozdravila je sve predstavnike lokalne zajednice, novinare i predstavnike NVO, i izrazila zadovoljstvo što će svi oni podijeliti svoje viđenje saradnje sa JU Polimski muzej.

      ,,Ovo je treći projekat iz evropskih fondova koji realizuje Polimski muzej Berane i to je činjenica na koju smo izuzetno ponosni, jer svakako, jedan mali muzej da radi projekte ove vrijednosti i ove vrste je izuzetno zahtjevno, tako da uvijek volimo tu priču i da pomenemo i promovišemo.” – kazala je Folić.

      Profesor istorije Marko Radojević govorio je o veoma uspješno saradnji Gimnazije i Polimskog muzeja, već dugi niz godina. Istakao je da je bilo nekoliko projekata na kojima je Polimski muzej sarađivao sa Gimnazijom, od kojih je prvi panel ,,Među artefaktima”, zatim projekat vezan za spomen-kompleks na Jasikovcu, i projekat gdje je bilo nekoliko studijskih posjeta učenika gimnazije izložbi ,,Vjekovno kulturno nasleđe – crkve i manastiri Polimlja“, autora Vlada Lutovca.

        Tamara Kenjić, direktorica Centra za kulturu istakla je takođe da postoji izuzetno kvalitetna saradnja između dvije ustanove,  preko projekata u izdavaštvu, zatim organizovanju raznih manifestacija, izložbi, sve do najznačajnije kulturne manifestacije koja se realizuje u našem gradu ,,Beransko kulturno ljeto”. ,,Dugogodišnja saradnja između ustanova kulture predstavlja primjer kako zajednički rad i dijeljenje resursa kojima raspolažemo mogu doprinijeti razvoju i očuvanju kulturnog nasleđa.”- kazala je Kenjić.

        ,,Moram istaći da ovaj i slični projekti koje je realizovao Polimski muzej doprinose kvalitetnom i održivom razvoju našeg grada pozicionirajući Berane kao mikrodestinaciju u regiji koja to zaslužuje. Turistička organizacija u skladu sa svojim materijalnim i ljudskim resursima stoji na raspolaganju pri samoj implementacija ovog projekta i svim budućim projektima prekogranične saradnje.” – rekao je Ivan Radević, direktor Turističke organizacije Berane.

      Direktor Gimnazije ,,Panto Mališić”, Dragan Bubanja, u svom govoru se osvrnuo na to da se posebno raduje svakoj budućoj saradnju Gimnazije i Polimskog muzeja, i ovom prilikom istakao i da ove dvije ustanove sarađuju već nekih 15 godina. Kazao je i da u okviru gimnazije postoji arheološka sekcija, koja se obnavlja svake dvije, tri godine.

       ,,Da bi se grad brendirao kao neka destinacija koja nudi kulturne i umjetničke i duhovne i druge sadržaje, nekako na tome svi zajedno moramo da radimo. Ja mislim da Polimski muzej u tom smjeru ide i da je to dobar smjer koji podržavaju sigurno i druge organizacije, institucije i lokalna uprava. Ali ako želimo da kada kažemo Berane, pomislimo i na nešto još osim na možda neke uobičajene sinonime koji nam padnu na pamet mislim da trebamo i imamo prostora da svi zajedno radimo. “ – kazao je mr Dušan Medin, profesor Kulturne baštine i kulturnog turizma.

Predrag Šćekić, pomoćnik sekretara Sekretarijata za kulturu, mlade i odnose sa NVO, istakao je da je što se tiče saradnje, i sekretarijat usko vezan sa JU Polimski muzej, kroz brojne manifestacije od kojih je istakao Beransko kulturno ljeto. Kazao je i to da je pohvalno što je odobren nastavak projekta na lokalitetu Tumbarice, što znatno doprinosi razvoju arheološkog turizma.

     ,, Imali smo četiri do sada uspješno realizovana projekta sa JU Polimski muzej, zbog kojih smo jako zadovoljni što smo odradili. Što se tiče buduće saradnje, imamo u planu da uradimo još par stvari koje su vezane za pristupačnost u muzeju i ja se nadam da će to u nekom skorijem vremenu da se desi.” – kazao je Sreten Lekić, predsjednik NVO ,,Invictus”.

Na kraju konferencije, gostima se ponovo obratio moderator iste, Slobodan Obradović, dokumentarista Polimskog muzeja, i izrazio zahvalnost i nadu da će se ove uspješne saradnje i u budućnosti nastaviti istim intenzitetom.

PRESS KONFERENCIJA