DogađajiVijesti

Održano veče posvećeno književniku Milu Boškoviću

U petak, 20. septembra, u galeriji „Nikola i Uglješa Popović“ održano je veče posvećeno književniku Milu Boškoviću, povodom 50 godina od njegove smrti. Tom prilikom govorili su novinar i pjesnik Darko Jovović, profesorica i književna kritičarka Nataša Peković. Moderator večeri bila je Ivana Stijović.Tokom književne večeri prikazani su inserti iz emisije o Milu Boškoviću autora Bogića Rakočevića, poznatog književnika i književnog kritičara. Pomenuta emisija je, u značajnoj mjeri, oživjela književni opus Mila Boškovića i približila ga svijetu. Bogić Rakočević je večeras trebalo da bude učesnik ove književne večeri, kako bi i on, iz svog ugla, kazao nešto više o onome što karakteriše stvaralaštvo Mila Boškovića.U ime porodice obratio se Milov sinovac Marko Bošković, koji se zahvalio Opštini Berane, Polimskom muzeju i direktorici Violeti Folić kao i inicijatoru ove večeri pjesniku i novinaru Darku Jovoviću, koji se sjetio da treba da se obilježi 50 godina od smrti književnika Mila Boškovića.

Milo Bošković, rođen je u Kolašinu 1937., a umro u Podgorici 1974.god. Bio je jedan od najistaknutijih zavičajnih pisaca Kolašina i okoline. U kolašinu je pohađao osnovnu školu, gimnaziju završio u Beranama. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1962.god. Bio je novinar lista Borba,a zatim i profesor srpskohrvatskog jezika u gimnaziji u Ivangradu. Bavio se raznim poslovima – bio je politički radnik, narodni poslanik, predsednik Prosvetno-kulturnog veća. Njegov književni rad je usko vezan za zavičaj: „Kolašin”, „Tara”, „Morača”, „Biogradsko jezero”, „Manastir Morača”, „Platije”, „Zatarje”, „Trebaljevo”, „Brskovo”, „Dobrilovina” i dr. Bio je član Udruženja književnika Jugoslavije i Crne Gore, kao jedan od najmlađih pisaca.