U petak 7. juna u 20 časova, u galeriji Polimskog muzeja otvorena je izložba ,,Dvanaesti“, autora Aleksandra Rafajlovića. Izložbu je otvorio Petar Ćuković, istoričar umjetnosti, a trajaće do 28. juna 2019. godine.
Aleksandar Rafajlović je potomak freskopisaca i ikonopisaca Dimitrijevića-Rafailovića, jedanaestorice slikara iz pet generacija Bokokotorske slikarske škole, koji svojom djelatnošću, od prve potpisane ikone iz 1680. godine do druge polovine 19. veka, čine najdugovječniju porodičnu slikarsku radionicu u Evropi.
Autor na izložbi prezentuje svoj rad na formiranju kompletne dokumentacije sa 650 njihovih ikona snimljenih na oko 90 lokacija u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Dokumentacija je prilika da se vide sve ikone, uživa u slikarskom majstorstvu i otklone mnoge nedoumice oko autorstva i vremena njihovog nastanka. Aleksandar Rafajlović je čukununuk Iva Rafailovića, ikonopisca sa čijim radom prestaje djelatnost poslednjih slikara u vizantinskom maniru na ovim prostorima.
Radovi na izložbi su nastali u nekoliko poslednjih godina, paralelno sa radom na dokumentaciji. Priliku da postane dvanaesti u nizu i uspostavi čvrstu vezu sa porodičnom tradicijom, Rafajlović koristi tako što nekoliko radova slika tehnikom svojih predaka, uspostavljajući dijalog sa njima i promišljajući sopstvenu poziciju u odnosu na njihovo djelo. Tako nastaju radovi na kojima se prepoznaje misaoni i emotivni rezime o prisustvu i mogućnostima umetnika.
Na radovima koji su prilozi za biografiju autora, Rafajlović predstavlja sebe kao umjetnika novog milenijuma, mnoštvom informacija u različitim medijima, za razliku od ikonopisaca o kojima sem rijetkih potpisa na ikonama gotovo da nema drugih podataka.
Sliku o autoru dopunjuje šest tekstova, koje su za ovu priliku napisali njegovi prijatelji.