Otvorena izložba pod nazivom ,,Zajedno” autorki Marine i Mile Vešović

U četvrtak, 8. avgusta, u Spomen – kući ,,Vojvoda Gavro Vuković”, u prisustvu velikog broja ljubitelja likovne umjetnosti, otvorena je izložba pod nazivom ,,Zajedno” autorki Marine i Mile Vešović. Izložba je dio programa manifestacije Beransko kulturno ljeto, u organizaciji JU Polimski muzej, pod pokroviteljstvom Opštine Berane.

Posjetioce je u ime organizatora izložbe pozdravila Jelena Bojović, pomoćnica direktora Polimskog muzeja. ,,Ono što je uvijek cilj naše ustanove jeste da svaka nova izložba pruži novo iskustvo i perspektivu. Uvijek se sa posebnim entuzijazmom radujemo svakom novom susretu s umjetnošću, pa se tako i večeras nadahnjujemo ljepotom koja isijava iz djela ove dvije dame, Marine i Mile Vešović, koje iz svog zavičaja crpe inspiraciju, a kako i same kažu ova izložba je njihov dar gradu iz kog su ponikle. Večerašnja izložba nosi naziv ,,Zajedno”, nosi radost susreta sa svojim gradom, uspomenama, mirisima, bojama…A umjetnici gdje god živjeli i radili, uvijek se sa ljubavlju i nostalgijom vraćaju svom zavičaju , a iz te ljubavi se rađaju djela u zahvalnost prema rodnoj grudi.”- kazala je ona.

Izložbu je otvorila Marija Vojvodić, magistar japanskog jezika i magistar ekonomskih nauka. Ona se kratko osvrnula na život i obrazovanje dvije umjetnice, a posebno na njihovo stvaranje i doživljaj svijeta, gdje je, kako sama kaže, uvidjela blage podudarnosti : ,,Slike kao znak, uznak, priznak, podznak, nadznak I svi drugi tanani simboli koji kuju bogatstvo nežne duše i njenih puteva posvećenih beskrajnom požrtvovanju i humanizmu. I dok nam noćas dve sestre kroz svoje slike daruju suprotne doživljaje sveta, usuđujem se reći da se u opštoj usporedbi može uočiti blaga podudarnost koja pre svega izvire iz istog stvaralačkog nerva a ishodište su mu ove zelene doline koje nas okružuju.  Još uvek nedokučiva energija ovog kraja koji svoje podanike tjera na izvrsnost u bilo kom okruženju se nalazili, ima svoje prave predstavnike u našim autorkama večeras. Doba tzv. post- istine u kome živimo, sveprisutne relativizacije I revizionizma, nemilosrdnog materijalizma i konzumerizma i svih drugih izama, prosto vapi za umjetnošću kao ankerom i putokazom.”

Posjetiocima se obratila i Marina Vešović, jedna od autorki izložbe ,,Zajedno”, i tom prilikom izrazila posebnu radost što je u svom rodnom gradu, među svojim ljudima i ima priliku da prezentuje svoje slike, koje su upravo njima namijenjen dar.

Izložba će biti otvorena 15 dana.