U petak, 20. decembara, u galeriji Polimskog muzeja otvorena je izložba pod nazivom „Putevima kulturne baštine – kroz Polimlje“. U okviru ovog događaja predstavljeni su materijali dobijeni kroz istraživanja sprovedena u zoni Polimlja a koja su se bavila kulturnom baštinom oslikanom u narodnom graditeljstvu, kao i publikacija na temu srednjovjekovnih gradova Crne Gore, uključujući i gradove Polimlja. Predstavljena je i izložba fotografija tipičnih primjera narodne arhitekture kao i likovni radovi najmladjih sugradjana, i kako oni vide našu kulturnu baštinu.
Na otvaranju je direktorica Polimskog muzeja Violeta Folić objasnila da je kroz ovaj projekat do sada napravljena studija tradicionalne arhitekture, urađeno je uređenje sela Kurikuće i Kaludra, adaptirana su tri stara mlina i u saradnji sa organizacijom Kreativa, sprovedena aktivnost unutrašnjeg uređenja 10 domaćinstava koja se bave seoskim turizmom.
Sa stručne strane na kulturno nasleđe očuvano u Polimlju kroz narodno graditeljstvo je dala Sandra Kapetanović, predstavnica firme Expeditio Architects, koja je pripremila studiju tradicionalne arhitekture kao i preporuke za novu gradnju i adaptaciju tradicionalnih objekata.
Izložbu je otvorila mlada Jelena Kljajić, predstavnica domaćinstva koje se bavi seoskim turizmom u tradicionalnoj planinskoj brvnari u selu Lubnice.
U muzičkom dijelu nastupile su članice klape O’dive bel canto koje su izvele nekoliko tradicionalnih numera.
Ova izložba se realizuje u okviru projekta “Očuvanje kulturnih pejzaža Crne gore i Albanije” koji sprovode Polimski muzej kao nosilac projekta, Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu,Komove i Prokletije u okviru programa prekogranične saradnje Crna Gora – Albanija, kog finansira EU, a konfinansira Ministarstvo javne uprave Crne Gore. Predstavljanje knjige Srednjevjekovni gradovi Crne Gore je održano u okviru projekta „Putevima baštine“ koji sprovodi EXPEDITIO a koji je podržan od strane Ministarstva kulture.