Vijesti

Projekat Virtuelni prikaz stalne postavke Polimskog muzeja i uvodjenje QR kodova u interpretaciji muzejskih zbirki

Polimski muzej uz podršku Ministarstva nauke Crne Gore privodi kraju projekat: “Virtuelni prikaz rezultata arheoloških istraživanja kao savremena alatka za podsticanje društveno-ekonomskog razvoja zajednice; uvođenje QR kodova u interpretaciju muzejskih zbirki”. Projekat se sastoji iz više segmenata. Prvi segment predstavlja izrada virtuelne prezentacije stalne postavke muzeja (arheološka,istorijska, i etnografska postavka), i postavljanje prezentacije na sajt Polimskog muzeja.Posjetioci našeg sajt-a će biti u prilici da virtuelno obidju postavku muzeja,a prezentacija će uz prateći zvuk i informacije o muzejskim eksponatima biti uradjena u 360º VR tehnologiji.Uz VR naočare i odgovarajući smart telefon, doživljaj prezentacije će biti još veći.Drugi segment ovog projekta je  izrada i postavljanje QR kodova muzejskih predmeta koje će posjetioci koji poseduju mobilni telefon sa kamerom i instaliranim odgovarajucim softverom koji je besplatan, moći da skeniraju sliku QR koda, koji će uključiti internet pretraživač i odvesti posjetioca na ugrađenu URL adresu. Na taj način posjetilac dobija sve raspoložive informacije o muzejskom predmetu.QR kodovi su već postavljeni na vitrinama muzejskih eksponata.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pored navedenog,  u okviru festivala ” Otvoreni dani nauke 2017 ” koji organizuje Ministarstvo nauke Crne Gore, Polimski muzej će organizovati tri stručne radionice koje imaju za cilj da učesnike upoznaju s arheologijom, istorijatom predmetnih arheoloških lokaliteta i njihovim značajem,  istraživanjima koja se sprovode i mjerama konzervacije radi očuvanja i zaštite, te načinima prezentacije i publikovanja saznanja do kojih se došlo naučnoistraživačkim radom, nakon završetka arheoloških istraživanja.

Inače, Polimski muzej ove godine obavlja naučnoistraživački rad na tri različita arheološka lokaliteta, koja pripadaju različitim kulturama i periodima, pa se zbog toga na njima primjenjuju različite metode istraživanja.

Učesnici radionica će imati priliku da se upoznaju sa više vrsta arheoloških istraživanja i ostacima materijalnih dokaza pojedinih istorijskih kulturnih zajednica koje imaju svoje specifične osobenosti na osnovu kojih je prepoznata njihova pripadnost određenim ljudskim zajednicama i određenom praistorijskom-istorijskom periodu.

Arheološke radionice biće realizovane na sledećim lokalitetima: Samograd (Opština Bijelo Polje), Vila Rustika (Bistrica, Opština Bijelo Polje) i Torine (Opština Petnjica).

Predavači i moderatori: eminentni stručnjaci iz oblasti arheologije (kustosi Polimskog muzeja iz Berana: Predrag Lutovac, muzejski savjetnik – arheolog, Milija Pantović, muzejski savjetnik- konzervator- restaurator, Slobodan Obradović , muzejski savjetnik – dokumentarista).

 

 

Komentariši